Sera Sistemleri

Sera Sistemleri

Sera Konstrüksiyonu ve Çelik Yapılar;

Modern sera teknolojisinin en önemli aksamı, yetiştirdiğiniz ürününüzü ve ürün yetiştirmede son derece elzem olan sera iklim kontrol sistemlerini taşıyan ve koruyan ana iskelet yapısıdır.

Maruz kaldığı iklim, ürün ve aksesuar yüklerini taşıyamayan ve korozyona karşı yeterli kaplama kalınlığı bulunmayan kısa ömürlü  bir sera iskelet yapısı tüm yapılan yatırımı bir anda yok edebilir.

İmalatlarında her zaman en iyi mamul kullanılan Seratek Sera Çelik yapıları, yapı zati ağırlığı, ürün, aksesuar ve kaplama yükleri  ve uygulamanın yapılacağı bölge şartnameleri ve istatistiki iklim verilerinden Zemin Kar yükü ve rüzgar yükü alınarak, EN 13031-1 Avrupa Sera standartlarına göre tasarlanmakta ve Çelik yapı programlarında en kritik kombinasyonların kontrolleri yapılarak uygun kesitler ve bağlantı elemanları belirlenmektedir.

Sera Konstrüksiyonu Uygulamalarında S235JR ve S275JR  Kalite, EN ISO 1461 ve DX51-Z275 standartlarında çinko kaplı çelik kullanılmaktadır.

Standart olarak 9,60m-11,20m-11,50m-12,80m tünel açıklıklarında seralar imal edildiği gib,i talebe göre özel genişlikte ve İstenilen Yükseklikte sera imalatları yapılmaktadır. Ayrıca; sera projelerimizde depo ve kazan dairesi, sulama ve otomasyon merkezi gibi kapalı kontrol merkezi ihtiyaçlarınız  modüler tip hafif çelik Depo veya geniş açıklıkta ağır çelik konstrüksiyon imalatlarımızla karşılanmaktadır.

Örtü

Sera konstrüksiyonu kaplamasında, çatı aksamı  için çeşitli katkı maddeleri içeren (IV, IR, EVA, Antifog, Antidust v.b.) 180-200 mikron kalınlığında plastik örtü, yan yüzeylerde ise proje özelliğine göre 8-10 mm kalınlığında tek yada çift gözenekli polikarbon kaplama kullanılmaktadır.

İklim Kontrol Sistemleri ve Otomasyon

İklim Kontrol sistemlerinde anahtar kelime Dengedir.

Örtü altı yetiştiriciliğinde ana hedef, ürünlerin doğal iklim koşullarında  yetiştirilebildikleri sezonun dışında da, yüksek rekoltede, en iyi kalitede ve  üniform yapıda yetiştirilebilmeleridir.

Sera yapısının ve örtüsünün; Yağmur, kar, dolu, rüzgar gibi dış etkenlere karşı dayanıklı olmasının yanında, sera içinde yetiştirilen ürünün optimum ekolojik ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Yüksek, düşük sıcaklık ve  nem gibi dış iklim faktörlerine karşı, Havalandırma, Isıtma, Perde, soğutma gibi iklim kontrol sistemlerinin de tam uyum içinde ve stabil olarak çalışmaları gerekir.

Stabil ve uyumlu çalışan sera sistemleri ancak, doğru tasarım , doğru ürün ve doğru uygulama ile elde edilebilir.

Seratek iklim kontrol sistemlerinin otomatik kontrol yazılım ve donanımı da kendini kanıtlamış, dünyaca ünlü partnerlerden  tedarik edilmektedir

Unutmayınız;

Doğru tasarım ve stabil sitemler, Optimum yatırım ve minimum işletme giderleri anlamına gelmektedir.

Isıtma Sistemi

Sera ısıtma sistemi tasarımı, sera kurulumunun yapılacağı bölgenin iklim verileri, ısı kaynağının türü (doğal gaz, kömür, termal su v.b.) ve karşılanması gereken ısı kaybı dikkate alınarak Sıcak su dolaşım esasına dayalı Tichelman Prensibine göre yapılmaktadır.

Doğru bir ısıtma sistemi, ısı kaynağından alınan enerjinin sera içerisinde üniform  şekilde dağılımının sağlanmasıyla mümkündür.

Endüstriyel ölçekli seralar için, her türlü iklim koşuluna göre, Doğalgaz kazan daireleri, baca gazından CO2 üretimi ve Sıcak su depo  sistemlerini de içeren Isıtma sistemleri tasarım ve hesaplamaları Seratek mühendisleri tarafından yapılmakta ve  alanında en iyilerinden olan partnerlerimizden ekipman tedariki yapılarak Seratek bünyesinde imal edilmektedir.

Isı Perdesi

“enerjinizi boşa harcamayın…”

Termal ve gölge perde sistemi Gün ışığını kaybolduğu anlarda, Sera dışı ve içi arasında bir izolasyon çemberi oluşturarak Sera içi ısıyı muhafaza ederek ısıtma sistemine yardımcı olduğu gibi, ışık miktarının gereğinden fazla olduğu durumlarda ürünü tehlikeli solar radyasyona ve aşırı güneş ışığının neden olduğu aşırı ısınmaya karşı da korur. Perde sistemi tasarımı yapılırken yetiştirilecek ürünün ısı ve ışık gereksinimleri göz önünde bulundurulur.

Sistem perde, tasarım ve üretimini yaptığımız hareket mekanizması ile taşıyıcı parçalardan oluşmaktadır.

Projenin gereksinimlerine ve üretici isteklerine göre tasarladığımız  alanında en iyi partnerlerimizden tedarik ettiğimiz perde kumaşı, motor ve dişli aksamları dışındaki tüm aksamları Seratek bünyesinde üretimekte olan perde sistemleri, otomasyon sistemi ile tam uyumlu ve mekanik olarak stabil çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Sisleme Sistemi

“Islatmadan soğutma”

Yüksek basınçlı sisleme sistemi ile özellikle yaz aylarında evaporatif soğutma sağlayarak sera içerisindeki sıcaklığı düşürebilir ayrıca nem kontrolüde sağlayabilirsiniz. Böylece sera içerisinde bir mikro klima yaratarak bitkinin ideal şartlarda yetişmesi için gerekli ortamı oluşturabilirsiniz. Bölgesel iklim değerlerini ve projenin teknik özelliklerini göz önünde tutarak tasarımını yaptığımız sisleme sistemi ile sera içerisindeki sıcaklığı 25-30 C arasında tutarak sıcak yaz aylarında bitkisel gelişim için  optimum bir ortam oluşturabilirsiniz.

Bitki Besleme, Sulama ve Ürün Yetiştirme

“Yüksek verim, üniform meyve için kontrollü besleme gerekir”

Bitkisel üretimin temeli olan bitki besleme ancak; yetiştirilen ürünün ihtiyaç duyduğu besin elementlerinin gerekli miktarda ve sıklıkta, uygun pH seviyesinde doğru dizayn edilmiş kontrollü sulama sistemleri ile mümkündür.

Yetiştirilecek olan ürüne göre sulama sistemi projelendirilmesi ve pompa, vana ve sensörleri de dahil en iyi ürünlerin kullanıldığı  sulama gübreleme ünitesi imalatı kendi fabrikamızda yapılmaktadır. Damlatıcı, boru, su tankı gibi sulama sistemi ekipmanları ise, yine rüştünü kanıtlamış en iyi partnerlerden tedarik edilmektedir.

Anahtar teslim Sera projelerimizde, her türlü ürün için en basitinden en sofistike sistemlere kadar, Topraklı yada topraksız üretim sulama sistemleri, kokopit yada kaya yünü gibi yetiştirme ortamı, asma yatak sistemi, yer örtüsü, ürün hasat ve kültürel işlem aksesuarlarının tamamını tek elden sağlamaktayız.

Askılı ve sehpalı yatak sistemi

İster sera konstrüksiyonuna asılı tipte istenirse de yerde sehpalar üzerinde olsun, tünel boyunca tek parça olarak yerden 60-70 cm yükseklikte bulunan yatak sistemi, topraksız kültür üretim ortamına yataklık yaparak daha ergonomik bir üretim yapmanızı sağlayarak işçilik maliyetlerinizi azalttığı gibi, kök ortamının daha iyi ısınması ve köklerinin hava akımından faydalanarak daha iyi havalanması, yerden yüksekliği nedeni ile hasat ve kültürel işlem araçlarının çarpmasından kaynaklı kırılmaları engelleyerek kültürel işlemlerde de kolaylık sağlar. Ayrıca yosunlaşma olmadan iyi bir sulama suyu geri dönüşümü ( drenaj) akışı için sağlar ve yeni sezon öncesi temizlenmesi ve dezenfeksiyonu son derece kolaydır.

Gerek askılı gerekse sehpalı tip yatak (oluk) sistemi tüm aksesuarları Seratek Fabrikasında 3D CNC makinelerde  imal edilmektedir.